Hlavní pravidlo vztahu

V každém vztahu má nejvíce moci ten, který toho druhého potřebuje méně.

Tohle je základ všech vztahů – nejenom těch mezi partnery, ale i v rodině a obchodu. Je to dynamika, která působí neustále. Uvedu příklad. Abychom se já i moje rodina měli dobře, potřebuju svého zaměstnavatele více než on mě a proto ráno vstanu a jdu do práce. I když jsem důležitým článkem v provozu obchodu mého zaměstnavatele, tak mě stejně potřebuje míň než já jeho. Zítra bych mohl vyhrát sportku, můj zaměstnavatel by se mohl rozhodnout, že mi sníží mzdu nebo bych se mohl rozhodnout, že si dokončím školu a už nebudu jenom kolečko v jeho stroji. Nějakým způsobem se dostanu do pozice, kdy svého zaměstnavatele budu potřebovat míň, než on mě. V tuhle chvíli je zaměstnavatel postaven do pozice, kdy se musí rozhodnout jakou pro něj mám cenu a jestli se mnou rozloučí nebo se bude snažit vyjednávat o dalším partnerství.

Pár sledující východ slunce

To samé platí mezi partnery. Nejde o to jestli chceme nebo nechceme zakládat svůj vztah na moci. Moc je ve vztahu už od první chvíle, kdy vznikla přitažlivost. Holky nás chlapy posuzují podle svých kritérií  a my chlapy máme taky vlastní kritéria, podle kterých holky hodnotíme. Tohle porovnávání je pro nás vrozené a často probíhá podvědomě. Na jeho základě se rozhodujeme, zda by jsme si s tím druhým chtěli něco začít a nebo ne. Pokud je to vzájemné ano, tak může vzniknout vztah.

Tohle pravidlo není tolik o moci jako spíše o kontrole ve vztahu. Může se zdát, že moc a kontrola je to samé, ale není. Někomu může z článku vyplývat, že ve vztahu je vždy jeden člověk, který absolutně vládne nad druhým. Tak to úplně není. Ve zdravém vztahu se kontrola přenáší od jednoho partnera ke druhému podle toho jak touha a potřeba po tom druhém ovládá každého partnera. V nezdravém vztahu jeden partner pomocí kontroly manipuluje neustále toho druhého. Kontrola ve vztahu není nikdy úplně vyrovnaná, ale když jeden partner v přemíře využívá kontrolu, pro dosažení svého, tak se z ní stává manipulace. To se může dít z různých důvodů, ale vzniká vždy stejně. Submisivní partner si navykne na to, že sebou nechá manipulovat a/nebo dominantní partner sám s manipulací začne. V obou případech pořád platí pravidlo – ten který toho druhé potřebuje méně má nejvíce kontroly. Nikde tohle pravidlo není vidět víc než v partnerských vztazích.

Z článku by mohlo vyplývat, že by jsme měli vždy zaujímat pozici dominance na úkor našich partnerek; vůbec ne. Lidi (a mladý kluci převážně) by se měli naučit chápat svoji hodnotu ve vztahu. Pravda je, že obě pohlaví se dopouští manipulace. Zbité ženy se vrací ke svým hrubým manželům a podpantofláci se vzdávají svých ambicí, aby radši mohli řešit nejistoty svých přítelkyň. Záměrem tohoto článku je těmhle chlapům otevřít oči. Hlavně těm, kteří sebe automaticky staví do pozice, kdy je jejich holka něco víc než oni, místo toho, aby sebe viděli jako trofej o kterou je třeba bojovat. Kompromisy budou vždy součástí vztahu, ale klíčem je uvědomit si, kdy jsou tyhle kompromisy výsledkem manipulace. Potom stačí mít dost sebevědomí a v situacích, kdy se jedná o manipulaci být nekompromisní.

Není nic špatného, když občas vycouváte z hádky s vaší holkou. Špatné je, když to děláte pořád dokola. Děláte ústupky, aby jste udrželi mír ve vztahu, protože máte strach. Strach z toho, že pokud holce nevyhovíte a budete si stát za svým, tak s váma přestane spát. Když vznikne hádka na její popud, často je to aby si otestovala zda sebou necháte manipulovat. Žádná ženská intimita (sex) nikdy nestojí za ustupování ze svých principů. Pokud ustoupíte akorát tím v jejích očích snížíte svoji hodnotu. Pokud to budete dělat pravidelně, bude vás respektovat míň a míň – bude se dít přesný opak oblíbené představy, že když ustoupíte tak za to budete odměněni. Z čeho ustupujete a co je cílem toho ústupku? Je to takový psychologický test (které si až příliš mnoho chlapů neuvědomuje), který určuje, kdo koho ve vztahu potřebuje méně. Nejvyšší vyšší forma sebevědomí je ta, když chlap dokáže poznat, že s ním chce holka manipulovat a on ví že nemusí ustoupit ze svých principů, protože nemá problém od ní odejít a najít si lepší. Tohle je muž, který rozumí hlavnímu pravidlu vztahu.