Frame – váš základ

Termín frame (česky rám) pochází z neuro-lingneurolingvistického programování (NLP). Původní koncept se dá vysvětlit následovně: I když všichni žijeme v jedné realitě (venku je 9°C, sedím ve třídě s 25 spolužákama a poslouchám přednášku o fyzice) tak každá osoba má svou vlastní interpretaci této reality. Lidi si všímají různých detailů, toho co se zrovna děje. Každý má svou vlastní paměť a vzpomínky, podle kterých porovnávají současnou situaci. Každá osoba má trochu rozdílnou reakci na to, co se zrovna děje. Tato subjektivní interpretace reality, to jak nahlížíte na svět, jaké jsou vaše základní pravidla váš postoj je to, čemu říkáme rám.

Všichni se díváme na stejný obraz, ale každý si ho dává do jiného rámu.
finger frame
Na rámu je zajímavé to, že když jste ve skupině lidí, tak je můžete z jejich reality vtáhnout do té své. Ten kdo má nejsilnější rám do něj vtáhne ostatní. Když jste ve vztahu operujete vždy buď ve svém rámu nebo v rámu vaší partnerky (a případně se mezi nimi přesunujete). Pro spokojený vztah je důležité, aby holka vždy vstupovala do vaší reality (rámu) a ne vy do její. Její touha po vás závisí na tom, jak ji vtáhnete do svého příběhu.

Pokud se vnímáte tak, že nejste pro holky dost dobrý, tak se to projeví ve vaší řeči těla, v tónu vaše hlasu a ve slovech, které použijete. Lidi kolem vás pak tuhle vaši realitu přijmou. Můžete mít svoje slabiny, ale když si vybudujete silnej rám a budete si věřit, tak do tý reality spadnou i lidi kolem vás.

Příklad: Líbí se vám holka, která je o pár centimetrů vyšší než vy. Oslovíte ji a ona řekne: Jsi moc milej, ale s menšíma klukama nechodim. Jaká bude vaše reakce? Pokud se urazíte, vemete si to osobně, vyvede vás to z míry nebo z toho začnete koktat, tak jste prohráli. Rozbila váš rám. Pokud máte, ale sebevědomí a víte, že na vaší výšce nezáleží tak řeknete něco ve smyslu: „Jsi vtipná, ale na výšce nebude záležet, když budeme vedle sebe ležet.“ – to je kontrola rámu a zvládnutí testu od holky.

Bety maj tendenci stavět holky nad sebe a tím se přímo uchylují k tomu, že automaticky přijmou rám svojí holky. Dnes k tomu příspívá i kultura, která zobrazuje ženský pohled na svět jako ten správný a normální. V hodně současnejch manželství a dlouhodobejch vztazích jsou holky de facto autoritou. Chlap musí dostat „povolení“, aby se mohl pustit do akce, kterou by jako singl udělal naprosto bez váhání. Vždycky, když slyšim chlapa říct „manželka/přítelkyně mi dovolila…“ tak se vnitřně začnu hrozně šklebit. Přesně tohle je důsledek toho, že chlap přijmul rám své ženy. Akceptovali jste to, že s holkou budete kamarád (a přitom čekáte, že se do vás možná zamiluje)? Jste v jejím rámu. 

Nejvyšší level toho, jak můžete mít kontrolu nad rámem je schopnost být vším pobaven: usmát se pokaždé, když se někdo snaží vnutit do vašeho rámu něco, co v něm není. Člověk se zachová určitým způsobem, vy poznáte o co mu jde a pobaví vás to.

Jak si udržet kontrolu nad rámem

  • 1. Mějte svoje emoce pod kontrolou
To je nejdůležitější pravidlo kontroly rámu. Stabilita vašeho rámu je přímo úměrná vaší schopnosti nereagovat na základě emocí. Emoce jsou trhliny v rámu skrze něž váš rám ostatní zlomí. Nejde o to nic necítit. Jde o to usmát se bez ohledu na to co cítíte. Nezvyšujte hlas, nikdy se nerozčilujte. Pokud si začnete brát věci osobně, tak si dejte pauzu a vraťte se do normálního stavu – chladnokrevného bojovníka.

  • 2. Když je nemůžete porazit, přidejte se k nim
Některý bitvy se nedají vyhrát hrubou silou. Nastavení rámu v některých situacích není nejlepší možnost. Přijměte rám a rozšiřte ho tak, aby sloužil vám. Shit testy jsou od toho, aby vyzkoušli pevnost vašeho rámu. Silnej rám = přitažlivost. V článku Jak nás holky testují se můžete dočíst o „reframování“ pomocí souhlasit a zesílit.
Holka: Mám přítele.
Odpověď: To je v pohodě, taky jednoho mám. – To, že má přítele pro vás nic neznamená. Přijmete její rám a přepíšete ho větším. 

  • 3. Ticho je lepší než plácání nesmyslů
Většina lidí si svůj rám nedokáže udržet a v nějaký chvíli se zlomí. Začnou se chovat emocionálně, začnou si brát věci osobně. Vaší prací je zachovat se klidně během celé interakce. Ticho je váš přítel, jeden z nejlepších nástrojů. Trapno a napětí jsou nepříjemný. Většina lidí se jim vzdá. Pokud si na trapno a napětí zvyknete jako na aspekty lidské interakce, tak budete mít výhodu. Budete moci nastavit rám pomocí sebevědomého očního kontaktu a bez použití slov.

  • 4. Vykašlete se na logiku
Abyste měli kontrolu nad rámem, tak nemusíte dávat smysl. Obzvláště pokud jste v souboji rámů s jinými muži – většina chlapů nedokáže zprocesovat nelogický věci, takže se začne chovat emocionálně. Pokud se vás budou snažit něčím dostat, tak si s tím pohrajte. Použijte nesmysly. Nebudou vědět jak na to reagovat a jejich rám se rozbije.

  • 5. Vybudujte si silnou realitu
Musíte znát sami sebe. Nezapojujte se do záležitostí mimo vaše vědomosti. Poselstvím tohohle webu je stát se lepším mužem. Usilujte o nové vědomosti, vytvořte si vlastní názory a vlastní pohled na svět. V sociálním kontextu bude váš rám působit na ostatní. Pokud budou lidi cítit, že máte silný rám, tak k vám budou přitahováni. Buďte si jisti sami sebou a vaší pozicí ve světě. Útokům na vás se nevzdávejte, ale učte se z nich. Rám je všechno, snažte si být vždy vědomi toho, v čí rámu operujete.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *