Proč je ženská láska podmíněná

Z hlediska evoluce jsou muži polygamní a ženy zase hypergamní. Být polygamní znamená mít více manželek/manželů. Hypergamie je vrozený instinkt k neustálému vyhledávání nejlepšího muže, jakého je schopna žena získat. Slovo pochází z řečtiny (hyper = nad a gamos = “manželství”) a původně označovalo ženskou tendci provdávat se za muže vyššího sociálně-ekonomického i vzdělanostního statusu než mají samy, ale platí to i mimo manželské vztahy.

ženich a nevěsta při západu sluncu

Zatímco všichni chlapi mají přirozenou potřebu spát s co nejvíce ženami (protože v evoluční historii tohle chování, zvyšovalo šance na šíření genů), ženy mají odpovídající biologickou snahu mít vztah s co nejlepším mužem (ze stejného důvodu) a získat od něj závazek. Stručně řečeno, chlapi chtějí hodně holek a holky chtěj jednoho úžasnýho chlapa.

Z týhle premisy je vidět, že sexuální zájmy chlapů a žen jsou v rozporu. Aby jedna sexuální strategie uspěla, musí ta druhá ustoupit. Pokud mají holky splnit svůj cíl a získat exkluzivní závazek od jednoho muže, tak ten muž současně nemůže plnit svůj cíl a spát s více holkama zároveň a naopak.

To která sexuální strategie převládá se během historie měnilo. V určitých dobách a na určitých místech byla polygamie normální a v některých dnešních společnostech to tak stále je. V současným industrializovaným světě je upřednostňována ženská sexuální strategie. Polygamie je zakázaná, monogamie se upřednostňuje a od hypergamie ženy odrazovány nejsou. Holky tak v dnešní době mají svobodu v naplňování svého přirozeného biologického pudu na úkor mužů.

Po většinu dějin lidstva se dařilo předávat geny pouze malé menšině mužů, ale většině žen, protože byl relativně menší podíl dominantních mužů, který spal s poměrně větší částí žen. Jeden důvod byl takový, že dominantní muži v rámci kmene měli tendenci spát s mnoha ženami a druhý byl ten, že mnohem více mužů než žen umíralo násilnou smrtí.

Představte si ozbrojený konflikt mezi dvěma kmeny. Co se stalo s muži a co s ženami? Muži obou kmenů vzájemně bojovali a muži poražené strany byli zabiti, často i s jejich dětmi. Naopak ženy byly zajaty za účelem plození potomků. Ženy, které byly oddané svému kmeni („radši zemřu, než abych spala s nepřítelem“) byly také zabity. Z toho důvodu si ženy vyvinuly určitou ochotu odevzdat se muži, který zabil jejího manžela (otce, bratra..) jako mechanismus přežití.

V pozdější době se rozvinula monogamie, protože podporovala růst civilizace a stabilizovala společnost. Dominantní vůdci, kteří si nenechali všechny ženy pro sebe, ale nechali ženy i svým následovníkům, si tak mohli vybudovat větší podporu. Jejich armáda se stala silnější a snížil se tím i výskyt vnitřních sporů. Monogamie je zároveň nejzdravější prostředí pro výchovu dítěte (mít matku i otce zvyšuje bezpečí i zdroje dítěte), což znamenalo vyšší míru přežití v monogamních kmenech.

Jak mužská polygamie, tak ženská hypergamie jsou úplně přirozené a zdravé preference, které v průběhu historie zajistily pokračování naší DNA. Žena, která měla děti s nejvíce úspěšným a nejvýše postaveným mužem (status a úspěch, mohly znamenat v průběh let různé věci), měla nejvyšší šance k předání svých genů.

Naopak, s čím větším počtem plodných žen spal muž, tím měl on větší šanci k předání svých genů. Možná jste slyšeli o Genghisu Khanovi (Čingischán) zakladateli mongolské říše, který strávil několik desítek let oplodňováním manželek a dcer mužů, které si podmanil a zabil. Pravděpodobně byl nejúspěšnější člověk z hlediska rozmnožování: Chris Tyler-Smith vedl v roce 2003 studii, která zjistila, že 0,5% všech žijících lidí je přímým potomkem právě Genghise Khana.

Zatímco přirozená mužská touha po promiskuitě je omezována institucionálně a společensky (manželství, náboženské vyhlášky..), hypergamie žen se v postindustriálních společnostech obecně toleruje.
Hypergamie je také důvod, proč muži a ženy milují rozdílně. Bezpodmínečně jsou schopni milovat pouze muži. Ženská láska je vždy podmíněná.

Mohlo by vás napadnout: „Neměl by si muž najít takovou ženu, která ho bude milovat takového jaký je? Ať jsi chudý nebo bohatý, zůstane s tebou v dobrém i zlém? Tohle je sentiment, který sdílí hodně mužů. A když říkají, že chtějí, aby je žena milovala takového jaký je, tak mluví o typu lásky, kterou mu může dát pouze jeho matka. Pouze vaše matka vás může milovat bezpodmínečně. Proč to tak ale je?

Když v minulosti muž opustil a přestal milovat svou stárnoucí ženu (pro nějakou mladší), tak tím ohrozil přežití jejich společných potomků. Z toho důvodu příroda zavedla jeden bezpečnostní mechanismus, který zajistil, že muž neopustí svou manželku ani tehdy, když už není tak krásná a plodná, jako když byla mladá: bezpodmínečnou lásku.

Na druhou stranu, když žena zůstala zamilovaná do muže, který se stal mrzák a ztratil svoji schopnost poskytovatele, vážně tím omezila šance na předání svých genů. Ženy nebo spíš ženské geny si nemohou dovolit být iracionálně oddané muži, který nemá schopnost nakrmit a ochránit jejich děti. A proto příroda zajistila podobnou pojistku pro ženy: podmíněnou lásku.

Pravdou je, že každá ženská láska je podmíněna tak či onak a lidi se nemůžou oddělit od toho čím jsou. Ženy si vybírají muže podle jejich úspěchů nebo podle potenciálu být úspěšný. Žena, která se vdá mladá za muže s nadějnou budoucností do něj vkládá své šance. Pokud se později ukáže, že se chlap válí jen na gauči, tak ho milovat přestane.

Než začnete bejt naštvaný, protože jsou ženy vypočítavý a pragmatický, měli byste si uvědomit, že 1) hypergamie je dokonale racionální reprodukční strategie, navíc když vezmete v potaz fyzický rizika, který souvisí s otěhotněním 2) hypergamie je pro benefit všeho lidstva. Díky tomu, že se ženy snaží získat nejkvalitnější muže, máme dnes mobily, samořídící auta a další vymoženosti. Chlapi, který neoplývali krásou chtěli taky krásné partnerky a to znamená, že do vztahu museli přinýst něco jinýho než vzhled. A tak začali pro sebe (i ostatní) vytvářet více zdrojů.

Vzhledem k tomu, že ženy jsou pořád přitahovány kvalitními muži, tlačí tím muže k neustálému zlepšování. Zlepšování sebe, zlepšování světa, tvorbě užitečných nástrojů, uměleckých děl a dalšího. Kdyby ses s chlapem pravidelně chodila vyspat supermodelka, tak by po zbytek jeho života klidně mohl žít v krabici. Což je sice trošku přehnaný tvrzení, ale ukazuje na to, že pohodlí, které muži na světě vytvořili nebylo primárně pro jejich vlastní požitek, ale spíše pro ženu. Hypergamii můžeme poděkovat za fakt, že bez ohledu na naše pohlaví si dnes můžeme všichni tohle pohodlí užít.

Někdo tvrdí, že hypergamie u ženy netrvá celý život. Obvykle se impuls k nalezení kvalitnějšího partnera zastaví, když žena najde muže, který je (subjektivně) o několik stupínků nad ní. Hypergamní tendence ji opustí, když ví, že na lepšího muže by už neměla. To vysvětluje, proč je rozvodovost nižší u párů, které se vzaly později: Ženy mají méně možností, protože už nedostávají tolik pozornosti, na kterou byly zvyklé, když byly mladší.

Další věcí je porod potomka, který je hlavním faktorem přispívajícím k omezení hypergamie. Jakmile žena otěhotní její hodnota na sexuálním trhu rapidně klesá, protože má dítě (jako zátěž), stejně tak i méně atraktivní postavu než dřív. Žádný zdravě sebevědomý muž se na ní už nebude dívat jako dřív, kromě jejího manžela, který bude stále po jejím boku.

Všechny ženy jsou hypergamní. To je realita. Tuhle realitu můžete nenávidět a nebo milovat. Místo nenávisti a životu ve strachu vám navrhuju, abyste ji začali milovat. Každej chlap by měl bejt odhodlanej se neustále zlepšovat tak, aby se stal svojí nejlepší verzí. Když si to uvědomíte, tak hypergamie není váš nepřítel. Je to takovej váš seržant jako na vojně, kterej vás žene pořád dopředu i když všechno stojí proti vám. Vy toho seržanta nenávidíte a chcete, aby zmizel, ale nakonec stejně víte, že z vás dělá lepšího muže. Přijměte to a využijte to ve váš prospěch. Žena bude vždy cítit respekt k muži, který na sobě stále pracuje.

 

2 Replies to “Proč je ženská láska podmíněná

  1. V zásadě souhlasím s popisem situace ale řekl bych, že „bezpodmínečná“ láska je celkově nesmysl.
    To existuje snad částečně ve vztahu k vlastním dětem ale určitě ne směrem k „cizímu“ člověku.
    Vztah chlapa k ženě přece taky závisí na tom, jak se ta žena chová, jak vypadá a na dalších asi 1000 věcech. A to se samozřejmě taky v čase mění.

  2. Konkrétněji je ženskou sexuální strategií získání alfa genů a zajištění dlouhodobé podpory. To žena nemusí nutně najít v jednom muži. Za mlada může splodit potomka s mužem, kterého považuje za alfu a později si najít manžela, který ji i dítě bude živit (betu). Uzákoněná monogamie tuhle strategii nijak neomezuje. V okolí znám pár případů, kdy si muž vzal ženu, která již měla dítě jiného muže a není to nic neobyvklého. Mít zároveň víc žen z hlediska zákona možné není. Článek netvrdí, že monogamii prosadily ženy, souhlasím s tím, že v tom mají prsty bety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *