Beta strategie

Alfa x Beta

Každý kdo slyšel o zvířecí společenské hierarchii se nejspíš setkal s pojmy alfa a beta a dokáže si pod nimi něco představit. Alfy jsou většinou mužského pohlaví, mají nejlepší genetický vlastnosti a sociální dovednosti a díky tomu mají největší výběr z potencionálních partnerek. Bety jsou naopak fyzicky slabší a mají špatné sociální dovednosti. Když se tyhle pojmy spojí s lidskou interakcí, tak není těžký najít paralely (i když je to občas subjektivní). U lidí si pojmy alfa a beta můžete představit jako dva rozdílný podvědomý postoje, který se projevují v našich myšlenkách, přesvědčeních a činech.

Bojující gorily

Rozmnožovat se v tvrdý konkurenci alfa samců není lehký a proto si bety vyvinuli alternativní strategie, které jim to ulehčují. Metody, kterými se pokouší ukořistit samice z harému alfy. Na jednu strategii, kterou si vyvinuli bety v lidské říši se podíváme.

Identifikace

Hlavní strategií svádění bety je: identifikovat se ženami a vzít jejich postoje za vlastní. Díky tomu se beta cítí jako unikát (nebo se snaží odlišit) od „běžnějších“ alfa chlapů, kteří holkám přijdou přirozeně atraktivní. Beta si postupně vyvine mentální schéma „nejsem jako ostatní kluci“, který se snaží evokovat ve svojí vysněný holce.

Protože beta nemůže konkurovat  alfě po fyzický stránce, musí se uchýlit k psychologickýmu boji. Beta bude přesvědčovat svůj cíl, že je nejlepší volbou pro naplnění dlouhodobých potřeb a tím i nejlepší rodičovskou volbou. Beta chlap se snaží ženám podobat, aby si získal jejich důvěru.

Proces identifikace se ještě víc utužuje pomocí ženských sociálních konvencí, ke kterým se beta hlásí. Ženská společnost chválí ženy a beta chlapy, když se přizpůsobují ženskému ideálu; být citlivý, empatický, emocionální, vyhledávat bezpečí atd. Beta se bude cítit uraženě, pokud ji vystavíte něčemu, co jde proti ženské perspektivě. Beta se řídí principem: “Vyzdvihujte ženy nad sebe a ony vás pak budou považovat za vhodné partnery.”

Je to princip, ale není to to, co by v realitě fungovalo. Beta chlapy žijí klamem, že podobné se přitahuje. Nedovedou pochopit, že protiklady se přitahují a většina žen se nechce oženit s další ženou.

Diskvalifikace

Když se objeví konkurent s vyšším statusem, vrozená podvědomá reakce obou pohlaví je vyloučit konkurenta ze sexuálního trhu co nejúčinněji. U zvířat to obvykle zahrnuje námluvy a dvoření nebo přímý nepřátelství. Dalo by se říct, že pro lidi je to stejný, ale náš sociální impuls vyžaduje víc taktiky. „Koukni na ní, to musí bejt kurva, když se takhle chová/oblíká.“ nebo „Takhle výmoděnej to bude asi teplouš.“ – to jsou příklady standardních sociálních zbraní, který lidi používaj k diskvalifikaci konkurenta ze sexuálního trhu. Zdiskreditujte konkurenci na základní úrovni – zpochybněte jejich sexualitu.

Většina chlapů (alfa i beta) se podobně pokusí konkurenta diskvalifikovat, ale speciálně metodologie beta chlapů se váže na jejich potřebu identifikovat se se ženami. Svoji diskvalifikační strategii čerpají ze svojí podobnosti se ženami (čímž si zároveň myslí, že svoji atraktivitu u žen zvyšují). Beta se snaží poukázat na to, že konkurent je méněcenný, protože není schopný se s ženami identifikovat a vcítit se do nich.

Alfa většinou ztělesňuje mužnost. To je opak toho, co beta přijala za své vlastní (vše ženské) a to betu pohání ještě víc. Beta žije s tím, že holky nepřitahují hrubý svalnatci, ale chtějí muže, kteří jsou laskaví a umí naslouchat. Přirozenou strategií bety je na tuhle rozdílnost poukázat a ještě ji umocnit. Je to neandrtálec, kterej se nemeje, je zahořklej, je to misogynista, je to dítě v těle chlapa, má křehký ego, zajímá ho jen se s holkou vyspat. Žádný kvality, který byste našli na společným ženským seznamu pro přijatelného muže. Beta se snaží zesměšnit alfu za maskulinitu. Beta potřebuje, aby alfa chlapy vypadali běžně dostupně a on sám tak byl jedinečný.

Interpretace

Tohle je jen špička ledovce toho, jak se strategie beta chlapů vyvinula. Určitě existují i další metody (například sexuální fetiše a preference), který beta chlapům ulehčují předat svoje geny. Všechny tyhle metody mají společný původ – potřebu rozmnožovat se pod nátlakem soutěže. Asociace s ženskou identitou, se u beta chlapa vyvíjí v průběhu celého života a postupně pohltí jeho ego. Beta strategie je jako, když se kluk rozhodne, že bude hrát v dívčím týmu, když se hraje holky proti klukům. Myslí si, že se tím holkám zalíbí, ale ve skutečnosti se stane jen další jejich kamarádkou.

Každej má nějakou svoji strategii. Nežijeme ve vakuu a naše představy o svádění (v jakékoliv formě) jsou ovlivněný a/nebo naučený externě. To jak je vaše strategie účinná záleží na tom, jak se přizpůsobíte v závislosti na podmínkách a prostředí. To platí i pro bety, ale ty si myslí, že je jen jeden přístup vhodný pro všechny.

Další beta rysy

Na závěr krátký seznam dalších beta „kvalit“

 • Věří v jednu pravou holku – honí se za jednou holkou měsíce nebo i roky, protože si myslí, že je jiná než ostatní.
 • Přijímá ženské ideály.
 • Spasitelské schéma – kvalifikuje se tím, že se snaží vyřešit všechny problémy holky, kterou by chtěl.
 • Mučednické schéma – čím víc se pro holku objetuje, tím víc oddanosti jí projevuje.
 • Když mu holka řekne, že budou jen kamarádi, tak to akceptuje, protože čeká, že se to může v budoucnu změnit.
 • Spoléhá na sociální dovednosti (nebo jejich nedostatek), které se vyvinuly během dospívání.
 • Zastává „sériovou monogamii“.
 • Věří, že holky neomylně a vědomě poznají, co chtějí a upřímně to komunikují. Nebere ohled na to, že realita mu ukazuje opak. Při určování záměru a motivace holek používá deduktivní myšlení místo objektivního pozorování chování. Domnívá se, že přirozený sklon holek je spíše k racionálnímu než emocionálnímu myšlení.
 • Nadměrně spoléhá na „obměkčovače odmítnutí“ (vztahy na dálku, akceptování „budem jen kamarádi“, online seznamky, idealizace žen, mentalita nedostatku, je mimo moji ligu, porno…)
 • Věří v identifikaci. Čím více se bude podobat jeho vysněné holce, tím líp ji k sobě dokáže přilákat a zajistit si její intimitu. Domnívá se, že sdílené společné zájmy jsou jediným klíčem k přitažlivosti a trvalé intimitě.
 • Věří, že „není jako ostatní kluci“ a je jedinečný.
 • Považuje vztahy na dálku za plnohodnotnou volbu pro prodloužení intimity.
 • Má nelogický strach (často posilovaný společností) z dlouhodobé osamělosti. Kvůli tomu se spokojí s méně vhodným krátkodobým vztahem – často s životními následky.
 • Věří, že obě pohlaví jsou si naprosto rovné bez ohledu na rozdíly mezi pohlavími.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *